RSS feed for abi ✨
  • Chinatown

    Chinatown

    ★★★

    fuck polanski still.

  • Solo: A Star Wars Story

    Solo: A Star Wars Story

    ½

    so low.

  • Bao

    Bao

    ★★★★

    beautiful & heartwarming, could easily watch a feature of this.

  • Incredibles 2

    Incredibles 2

    ★★½

    watching the homelife of the incredible family was 300x more entertaining than the main plot line but still it was fun

  • Prisoners

    Prisoners

    ★★★★

    fair to whatever hairspray the hair & makeup department used on jake gyllenhaal, it moved ONCE.

  • Memento

    Memento

    ★★★½

    when you watch it it's like 'sick!! Tf is going on?! Oh wait!! I get it!' Then like two hours later you've forgotten the whole synopsis

  • Deadpool 2

    Deadpool 2

    ★★★

    ngl skipped the first one but it was fun and made me laugh a lot.

  • Lost in Translation

    Lost in Translation

    ★★

    dull

  • The Florida Project

    The Florida Project

    ★★★★

    Heartwarming, heartbreaking - I don't care what anyone says, the ending is beautiful.

  • The Godfather: Part III

    The Godfather: Part III

    ½

    just makes me sad :(((

  • Avengers: Infinity War

    Avengers: Infinity War

    last 10 minutes kinda thrilling

  • Whiplash

    Whiplash

    ★★★½

    I can't play any musical instruments & this film is so intense that I never want to try.