RSS feed for abi ✨

abi ✨ has written 13 reviews for films rated ★★ .

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

    where’s jar jar binks when you need him?

  • mid90s

    mid90s

    ★★

    ....what was it even about. 

    Idm films with minimal story but there was little depth, character development or anything else to back this film up. It was messy, unfocused and rather shallow. The dialogue wasn’t even that good.

    Also....that scene between sunny suljic & alexa demie is FUCKED & showcases some pretty immoral filmmaking tbh.

  • Frozen II

    Frozen II

    ★★

    Didn’t have as much charm & harmony as the first one and plot felt very thin. However, it’s a really cute film with some sweet songs and I like the useless gecko.

  • Fury

    Fury

    ★★

    who dragged brad into this mess

  • I Feel Pretty

    I Feel Pretty

    ★★

    this film had an interesting concept that rlly could have worked but HOOOOOOO my god this film is so obnoxious and just.....not self aware at ALL.

  • Velvet Buzzsaw

    Velvet Buzzsaw

    ★★

    BULLshit BULLshit derivative

  • Happy New Year, Colin Burstead

    Happy New Year, Colin Burstead

    ★★

    the doorstep joke was funny ngl

  • Chatroom

    Chatroom

    ★★

    I remember watching this when I was like 16 & it was 100% just for Aaron Taylor Johnson

  • Zack and Miri Make a Porno

    Zack and Miri Make a Porno

    ★★

    WHO did elizabeth bank's hair like that....

  • The Lady in the Van

    The Lady in the Van

    ★★

    this whole film is just about how shit off-street parking in london is.

  • Snatched

    Snatched

    ★★

    the brother was a mood

  • The Twilight Saga: New Moon

    The Twilight Saga: New Moon

    ★★

    THERE'S A POSSIBILITY