RSS feed for abi ✨

abi ✨ has written 23 reviews for films rated ★★★ .

  • Thunder Road

    Thunder Road

    ★★★

    “I don’t have a big...job or anything and I make do”

  • The King

    The King

    ★★★

    It had a lot of potential but it was quite boring and not as fleshed out & engaging as it could have been. Also.....why was everyone whispering so much

    Timmy was p good tho and he did a decent accent

  • Mighty Morphin Power Rangers: The Movie

    Mighty Morphin Power Rangers: The Movie

    ★★★

    I wanted to be the pink power ranger SO bad when I was little :((((

  • Blinded by the Light

    Blinded by the Light

    ★★★

    Colourist really said fuck it, let’s VSCO this bitch

  • The Lion King

    The Lion King

    ★★★

    I almost started hyperventilating in the middle of the cinema because I was crying so hard at Mufasa’s death. Best not to see when you’re due on x

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★

    not enough dogs

  • Isn't It Romantic

    Isn't It Romantic

    ★★★

    you’re quite BEGUILING, aren’t you?

  • Beautiful Boy

    Beautiful Boy

    ★★★

    ............steve carell is a really talented actor but......did he not hear himself when he was yelling......

  • First Man

    First Man

    ★★★

    The cinematography™ is a mixture of the thick of it, the sort of character-in-distress POV shot you get in video games cutscenes, and someone falling down the stairs with a camera.

  • Jurassic World: Fallen Kingdom

    Jurassic World: Fallen Kingdom

    ★★★

    it was actually p fun ngl

  • Bridget Jones: The Edge of Reason

    Bridget Jones: The Edge of Reason

    ★★★

    Not enough Colin Firth.

  • Paulie

    Paulie

    ★★★

    The only reason tom jones made money off that what's new pussycat song.