RSS feed for abi ✨

abi ✨ has written 63 reviews for films rated ★★★★ .

  • Da 5 Bloods

    Da 5 Bloods

    ★★★★

    “But I ain’t dying from that shit. You will not kill Paul.”


    Wow, Delroy Lindo is astonishing in this role.

  • Down with Love

    Down with Love

    ★★★★

    This film is just so quirky, unique & fun! The set design & art direction is just amazing and the film rlly seems to go the extra mile on everything visually. Really surprised I’ve never heard of this film before ngl 🥴

  • Snowpiercer

    Snowpiercer

    ★★★★

    Don’t ask me to explain, but Chris Evans is probs the most American-looking person I’ve ever seen. (This was also one of his best roles to date)

  • Blindspotting

    Blindspotting

    ★★★★

    “Fuck Alfred Hitchcock!”

    Really unique & creative film with some important perspectives on race, gentrification & police brutality. Even the artistic choices that I personally didn’t like so much I really respected because of how unique & ambitious they were. Overall a really thoughtful, entertaining & funny watch.

  • Shirkers

    Shirkers

    ★★★★

    A very specific and odd story but one that feels very universal - due to the themes of lack of ownership, unfair treatment & nostalgia in an ever changing world. Also found the more self-aware parts really interesting where Sandi and Jasmine discussed their friendship/ different perceptions on how filming for Shirkers actually went. Very bittersweet.

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★★

    This film feels like it’s four hours long!! Which seems to be an obvious stylistic choice (and it’s effective in what it’s trying to convey)....but it still feels like it’s four hours long.

    Adored how it was shot, the acting, and the entire atmosphere/ethos of the film but it wasn’t always the most enjoyable to watch. Which is fine! Good films aren’t always meant to be ‘enjoyable’ but perhaps that’s why I couldn’t rate if the full 5 lol.

  • Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit

    ★★★★

    Wasn’t 100% convinced by the first half hour or so but ended up really enjoying this film. Not quite what I expected but definitely a film that only someone like Taika Waititi could pull off.

  • Won't You Be My Neighbor?

    Won't You Be My Neighbor?

    ★★★★

    A very sweet & emotional documentary. Children are so strongly in-tune with what they’re feeling yet have no idea how to grapple with or process such feelings - how wonderful for this man to come along and provide support and comfort to so many children across America. Children’s emotions are never taken seriously and it was (and still is) incredibly revolutionary for Mr Rogers to come along and validate such emotions with such care and empathy. What a hero.

  • Cats

    Cats

    ★★★★

    I understood this musical more when I was 7 than I do now

  • Welcome to Sodom

    Welcome to Sodom

    ★★★★

    It’s no secret that modern technology is not meant to last the test of time. Apple and Samsung have both been fined for deliberately slowing down their devices after two years and everyone knows that whatever electronic device you bought five years ago won’t be able to compete with what’s available right now. So, with such a high-speed conveyor belt of technology flowing through our culture – what happens to the devices that we will inevitably throw away?

    Agbogbloshie is…

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★★

    daniel craig said eat the rich!!

  • Grease

    Grease

    ★★★★

    no other song in the world can TOUCH beauty school drop out