RSS feed for abi ✨

abi ✨ has written 23 reviews for films rated ★★★★★ .

  • Scarface

    Scarface

    ★★★★★

    “You know what capitalism is? Getting fucked!”

  • Big Little Lies

    Big Little Lies

    ★★★★★

    What an articulate, sensitive & complex look at friendship, womanhood & the progression of trauma.

    Female friendships really are the glue that hold the world together 🤧💖✨

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    You’re getting paid extra for this


    Honestly shocking how Song Kang-ho wasn’t nominated for this. Rarely do you see rage & humiliation displayed in such an acute manner.

  • The Nightmare Before Christmas

    The Nightmare Before Christmas

    ★★★★★

    I JACK, the PUMPKIN KING 😡😡 have grown so tired of the same old thing 😰😰

  • The Rocky Horror Picture Show

    The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★★

    this is so nostalgic bc this and tangled were the two movies I’d almost always watch when I was home alone on a Friday night from ages 14 to 17

  • The Last Black Man in San Francisco

    The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★★

    "I shouldn't get to appreciate them just because they're mean to me?... well that's silly" 


    oh my goodness Montgomery is such a fantastic character. Really beautiful film with some really important messages about the destructive nature of gentrification.

  • Ad Astra

    Ad Astra

    ★★★★★

    brad brastra fulfills the dramatic, tragic, yearning for the stars catharsis that I search for in 90% of films :(((

  • GoodFellas

    GoodFellas

    ★★★★★

    I once studied a module about the gangster genre and how the production code ultimately shaped gangster films into almost always ending as a tragedy. That’s all fun stuff and all but the real takeaway from Goodfellas is that Marty knows some TUNES

  • The Wizard of Oz

    The Wizard of Oz

    ★★★★★

    what was the good witch of the south doing this whole time ??

  • The Lion King

    The Lion King

    ★★★★★

    Scar PLEASE drop a solo album challenge

  • Les Misérables

    Les Misérables

    ★★★★★

    I don't know what to tell you, it just fucking slaps!!!!!!

  • EXO Planet #4 The EℓyXiOn In Seoul

    EXO Planet #4 The EℓyXiOn In Seoul

    ★★★★★

    citizen kane WISHES