Nova has logged 75 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Leading Lady Parts

Leading Lady Parts

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
RuPaul's Drag Race Holi-slay Spectacular

RuPaul's Drag Race Holi-slay Spectacular

2018
×
Read the review Edit this entry  
07
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tarzan

Tarzan

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
Read the review Edit this entry  
13
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Avengers

The Avengers

2012
×
Read the review Edit this entry  
07
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Legally Blonde: The Musical

Legally Blonde: The Musical

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sierra Burgess Is a Loser

Sierra Burgess Is a Loser

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Before We Go

Before We Go

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Accused

Accused

2014
×
Read the review Edit this entry  
04
Olly Alexander: Growing Up Gay

Olly Alexander: Growing Up Gay

2017
×
Read the review Edit this entry  
02
Doctor Who: The Day of the Doctor

Doctor Who: The Day of the Doctor

2013
×
Read the review Edit this entry  
01
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
West Side Story

West Side Story

1961
×
Edit this entry  
29
Robin Hood

Robin Hood

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry