noveltyhat has logged 135 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Guest

The Guest

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Interview

The Interview

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Annie

Annie

2014
×
Read the review Edit this entry  
23
Battlestar Galactica

Battlestar Galactica

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Top Five

Top Five

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Lucy

Lucy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Wild

Wild

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
24 Hour Party People

24 Hour Party People

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rubberneck

Rubberneck

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Chelsea Peretti: One of the Greats

Chelsea Peretti: One of the Greats

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Olive Kitteridge

Olive Kitteridge

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tiny Furniture

Tiny Furniture

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Biutiful

Biutiful

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
Read the review Edit this entry  
13
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Paprika

Paprika

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
House

House

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
White Bird in a Blizzard

White Bird in a Blizzard

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jackass Presents: Bad Grandpa .5

Jackass Presents: Bad Grandpa .5

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Editor

The Editor

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Adult Beginners

Adult Beginners

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry