• The Exhibition Shaded Into a Vast Amusement Park

    ★★½

  • Zombieland: Double Tap

  • The Irishman

    ★★★

  • Joker

    ★★

  • Uncut Gems

    ★★★

  • Parasite

    ★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★

  • Chernobyl

    ★★★

  • The Mule

    ★★★

  • Proof That TV Really Works

  • High Life

  • Our Time

    ★★★★

  • The Other Side of the Wind

    ★★

  • First Man

    ★★★★

  • Roma

    ★★★

  • A Land Imagined

    ★★★★

  • The Past / The Present / The Future

  • Under the Silver Lake

    ★★

  • Shoplifters

    ★★★

  • Climax

  • 8½ Cars

  • Raspberry

  • Monstro

  • Annihilation

    ★★

  • The 15:17 to Paris

    ★★★

  • Wildlife

    ★★½

  • Phantom Thread

    ★★★

  • Kristy & Anton

  • Coco

  • Blade Runner 2049

    ★★★★

  • Blade Runner: Black Out 2022

  • Lira's Forest

  • 2048: Nowhere to Run

  • mother!

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★

  • Lady Bird

    ★★★

  • First Reformed

    ★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★

  • 2036: Nexus Dawn

  • Death Note

    ★★

  • Dunkirk

    ★★

  • In a Heartbeat

  • Good Time

    ★★★

  • The Florida Project

    ★★★★

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★½

  • The Long Way Down

    ½

  • Filmworker

  • Okja

    ★★½

  • Alien: Covenant

    ★★★

  • Five Came Back

  • Song to Song

    ★★★

  • Logan

  • Fajr

  • Get Out

    ★★★★½

  • Columbus

    ★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★

  • Pussy

  • Sully

    ★★★

  • Arrival

    ★★★★

  • Nocturama

    ★★★½

  • La La Land

    ★★★½

  • Kingsglaive: Final Fantasy XV

    ★★½

  • Pencilfoot

    ½

  • The Shallows

    ★★★

  • Independence Day: Resurgence

    ★½

  • The Neon Demon

    ★★★½

  • Kitty

    ★★½

  • Personal Shopper

    ★★★½

  • The Handmaiden

    ★★★½

  • Don't Breathe

    ★★

  • Manchester by the Sea

    ½

  • The Revenant