leola has logged 74 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
Edit this entry  
17
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
Edit this entry  
16
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
Edit this entry  
13
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
Edit this entry  
13
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
Edit this entry  
07
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
Edit this entry  
05
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
½
Edit this entry  
18
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
½
Edit this entry  
10
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Nun

The Nun

1966
×
★★★★
Edit this entry  
26
Red Desert

Red Desert

1964
×
Read the review Edit this entry  
23
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Docks of New York

The Docks of New York

1928
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★
Edit this entry  
01
Four Sons

Four Sons

1928
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Set-Up

The Set-Up

1949
×
★★★½
Edit this entry  
23
El Topo

El Topo

1970
×
★★★
Edit this entry  
12
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★½
Edit this entry  
03
4444444444

4444444444

1998
×
Edit this entry  
03
In a Corner

In a Corner

1998
×
Edit this entry  
03
Good Morning

Good Morning

2008
×
Edit this entry  
19
El compadre Mendoza

El compadre Mendoza

1934
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Trust

Trust

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
15
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Selena

Selena

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Karate Kid Part II

The Karate Kid Part II

1986
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★
Edit this entry  
27
August in the Water

August in the Water

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★½
Edit this entry  
23
Our Time

Our Time

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
3 Godfathers

3 Godfathers

1948
×
★★★½
Edit this entry  
22
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Paprika

Paprika

2006
×
★★★½
Edit this entry  
20
Selena

Selena

1997
×
Edit this entry  
17
High Life

High Life

2018
×
★½
Edit this entry  
16
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Sequence of Parallel Bars

The Sequence of Parallel Bars

1992
×
Edit this entry  
16
Fajr

Fajr

2017
×
Edit this entry  
16
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★
Edit this entry  
13
Trust

Trust

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Morocco

Morocco

1930
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Long Gray Line

The Long Gray Line

1955
×
★★★★
Edit this entry