Novvi has logged 377 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★½
Edit this entry  
19
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★
Edit this entry  
17
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Devil and Daniel Johnston

The Devil and Daniel Johnston

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
World on a Wire

World on a Wire

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Syndromes and a Century

Syndromes and a Century

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★½
Edit this entry  
30
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★
Edit this entry  
23
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Little Big Man

Little Big Man

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Manny & Lo

Manny & Lo

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The New Land

The New Land

1972
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Swallow

Swallow

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Waves

Waves

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Cat and the Moon

The Cat and the Moon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Emigrants

The Emigrants

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Soviet Sleep Experiment

The Soviet Sleep Experiment

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry