Novvi has logged 34 entries for films during March 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Aliens

Aliens

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Detour

Detour

1945
×
★★★½
Edit this entry  
26
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★½
Edit this entry  
25
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shaolin Soccer

Shaolin Soccer

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★½
Edit this entry  
18
Hero

Hero

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Thing

The Thing

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Wanda

Wanda

1970
×
★★★★
Edit this entry  
11
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
True Grit

True Grit

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★
Edit this entry  
06
The Family Business

The Family Business

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★
Edit this entry  
04
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★★★
Edit this entry  
03
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Edit this entry  
01
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★
Edit this entry  
01
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry