Sort by

Nowell has logged 41 entries for films during September 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★½
Edit this entry  
21
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
I Promise You Anarchy

I Promise You Anarchy

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Missing Girl

The Missing Girl

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Whispering Star

The Whispering Star

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Equals

Equals

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Colonia

Colonia

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Witch

The Witch

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Youth

Youth

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Club

The Club

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Taxi

Taxi

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Clan

The Clan

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Louder Than Bombs

Louder Than Bombs

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Waiting Room

The Waiting Room

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Meddler

The Meddler

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Collective Invention

Collective Invention

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sweet Bean

Sweet Bean

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Freeheld

Freeheld

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Remember

Remember

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Closet Monster

Closet Monster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kill Your Friends

Kill Your Friends

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ville-Marie

Ville-Marie

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dheepan

Dheepan

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Endorphine

Endorphine

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Demolition

Demolition

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
London Road

London Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lilting

Lilting

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Husband

The Husband

2014
×
★★★½
Edit this entry  
06
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
How I Live Now

How I Live Now

2013
×
★★★
Edit this entry  
03
Liberal Arts

Liberal Arts

2012
×
★★★½
Edit this entry  
01
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Paul

Paul

2011
×
★★★
Edit this entry