Sort by

lee ray has logged 421 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rafiki

Rafiki

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Kumiko, the Treasure Hunter

Kumiko, the Treasure Hunter

2014
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Third Wife

The Third Wife

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Elles

Elles

2011
×
★★½
Edit this entry  
29
Slack Bay

Slack Bay

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Camille Claudel, 1915

Camille Claudel, 1915

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Unbearable Lightness of Being

The Unbearable Lightness of Being

1988
×
★★★½
Edit this entry  
27
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Safe

Safe

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
Paradise Hills

Paradise Hills

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★½
Edit this entry  
24
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
House of Tolerance

House of Tolerance

2011
×
★★★★
Edit this entry  
23
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Hours

The Hours

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
After the Storm

After the Storm

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Novitiate

Novitiate

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Edit this entry  
21
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★½
Edit this entry  
21
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
21
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shame

Shame

2011
×
★★★½
Edit this entry  
21
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★
Edit this entry  
21
Starfish

Starfish

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★½
Edit this entry  
20
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Edit this entry  
20
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Edit this entry  
19
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★
Edit this entry  
19
Passion

Passion

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Body Remembers When the World Broke Open

The Body Remembers When the World Broke Open

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★
Edit this entry  
19
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Edit this entry