Sort by

lee ray has logged 1,203 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Crash

Crash

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★★
Edit this entry  
30
Please Speak Continuously and Describe Your Experiences as They Come to You

Please Speak Continuously and Describe Your Experiences as They Come to You

2019
×
Edit this entry  
30
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Céline

Céline

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Walk for Me

Walk for Me

2016
×
Edit this entry  
29
Timeless Bottomless Bad Movie

Timeless Bottomless Bad Movie

1997
×
★★★★
Edit this entry  
28
100 Boyfriends Mixtape (The Demo)

100 Boyfriends Mixtape (The Demo)

2016
×
Edit this entry  
28
You and I and You

You and I and You

2015
×
Edit this entry  
28
Afronauts

Afronauts

2014
×
Edit this entry  
28
1968 < 2018 > 2068

1968 < 2018 > 2068

2018
×
Edit this entry  
28
T

T

2019
×
Edit this entry  
28
Robots of Brixton

Robots of Brixton

2011
×
Edit this entry  
28
Dark Matters

Dark Matters

2010
×
Edit this entry  
28
Bongwater

Bongwater

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Education

Education

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Vengeance Is Mine

Vengeance Is Mine

1979
×
★★★★
Edit this entry  
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★½
Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
The Midnight Meat Train

The Midnight Meat Train

2008
×
★★★
Edit this entry  
24
The Last Thing He Wanted

The Last Thing He Wanted

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Open Your Eyes

Open Your Eyes

1997
×
★★★
Edit this entry  
24
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★
Edit this entry  
23
Little Italy

Little Italy

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Edit this entry  
23
Barefoot in the Park

Barefoot in the Park

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

1982
×
★★★★
Edit this entry  
23
Sylvie's Love

Sylvie's Love

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
A.C.O.D.

A.C.O.D.

2013
×
★★½
Edit this entry  
22
The Love Guru

The Love Guru

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Mermaids

Mermaids

1990
×
★★★½
Edit this entry  
22
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Perfume: The Story of a Murderer

Perfume: The Story of a Murderer

2006
×
★★★
Edit this entry  
21
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Graduation

Graduation

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
Syndromes and a Century

Syndromes and a Century

2006
×
★★★★
Edit this entry  
21
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Edit this entry  
20
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
19
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry