lee has logged 101 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Crosscurrent

Crosscurrent

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Turning

The Turning

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Crush

The Crush

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Hollywood Shuffle

Hollywood Shuffle

1987
×
★★★½
Edit this entry  
28
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sling Blade

Sling Blade

1996
×
★★★½
Edit this entry  
28
Nona. If They Soak Me, I'll Burn Them

Nona. If They Soak Me, I'll Burn Them

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Rounders

Rounders

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Kaili Blues

Kaili Blues

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
Purple Rain

Purple Rain

1984
×
★★★½
Edit this entry  
26
Welcome to L.A.

Welcome to L.A.

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Antiviral

Antiviral

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Harder They Come

The Harder They Come

1972
×
★★★½
Edit this entry  
25
Hamlet

Hamlet

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Raging Sun, Raging Sky

Raging Sun, Raging Sky

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Draughtsman's Contract

The Draughtsman's Contract

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Low Tide

Low Tide

2012
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Grifters

The Grifters

1990
×
★★★
Edit this entry  
24
A Zed & Two Noughts

A Zed & Two Noughts

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Windows

Windows

1975
×
Edit this entry  
24
Aimee & Jaguar

Aimee & Jaguar

1999
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Crimson Kimono

The Crimson Kimono

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Footlight Parade

Footlight Parade

1933
×
★★★½
Edit this entry  
23
Crash

Crash

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Vanya on 42nd Street

Vanya on 42nd Street

1994
×
★★★★
Edit this entry  
22
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Wonders

The Wonders

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
Shangri-La Suite

Shangri-La Suite

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Amateur

Amateur

1994
×
★★★
Edit this entry  
21
Pauline

Pauline

2010
×
Edit this entry  
20
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Men Who Stare at Goats

The Men Who Stare at Goats

2009
×
★★
Edit this entry  
20
Good Burger

Good Burger

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Earth Girls Are Easy

Earth Girls Are Easy

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Pillow Book

The Pillow Book

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Gaby Baby Doll

Gaby Baby Doll

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
She's All That

She's All That

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★
Edit this entry  
17
Movie 43

Movie 43

2013
×
½
Edit this entry  
17
Cosmos

Cosmos

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★½
Edit this entry  
17
Les Coquillettes

Les Coquillettes

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry