Sort by

NowVoyager88 has logged 137 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Becket

Becket

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pollock

Pollock

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harry and Tonto

Harry and Tonto

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Destry Rides Again

Destry Rides Again

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Superstar: The Karen Carpenter Story

Superstar: The Karen Carpenter Story

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cousin, Cousine

Cousin, Cousine

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Secret in Their Eyes

Secret in Their Eyes

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Edit this entry  
20
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
12
I'll See You in My Dreams

I'll See You in My Dreams

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Trumbo

Trumbo

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
True Grit

True Grit

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bessie

Bessie

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ricki and the Flash

Ricki and the Flash

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Throw Momma From the Train

Throw Momma From the Train

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Golem

The Golem

1920
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Anchors Aweigh

Anchors Aweigh

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
On the Town

On the Town

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mr. Holmes

Mr. Holmes

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Gods and Monsters

Gods and Monsters

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Joyless Street

Joyless Street

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Long Hair of Death

The Long Hair of Death

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Beast in the Cellar

The Beast in the Cellar

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Saga of Gosta Berling

The Saga of Gosta Berling

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Arch of Triumph

Arch of Triumph

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Becky Sharp

Becky Sharp

1935
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
State Fair

State Fair

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Flame of New Orleans

The Flame of New Orleans

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Beyond the Lights

Beyond the Lights

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry