Sort by

NPrib has logged 270 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Zeros and Ones

Zeros and Ones

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Old

Old

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Edit this entry  
27
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★½
Edit this entry  
17
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★
Edit this entry  
16
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★★
Edit this entry  
05
Annette

Annette

2021
×
★★★
Edit this entry  
04
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
Edit this entry  
29
Bay of Angels

Bay of Angels

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Edit this entry  
27
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Taking of Pelham 1 2 3

The Taking of Pelham 1 2 3

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
Read the review Edit this entry  
11
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Beware of a Holy Whore

Beware of a Holy Whore

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
4:44 Last Day on Earth

4:44 Last Day on Earth

2011
×
★★★½
Edit this entry  
01
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Toolbox Murders

Toolbox Murders

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Twixt

Twixt

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pola X

Pola X

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Weekend

Weekend

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry