NPrib has logged 37 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
21
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Slowdive: Souvlaki

Slowdive: Souvlaki

2015
×
Read the review Edit this entry  
14
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Creep

Creep

2014
×
★★★
Edit this entry  
09
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★★
Edit this entry  
04
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★★
Edit this entry  
03
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Living End

The Living End

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Edit this entry  
02
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★
Edit this entry  
01
Out of the Blue

Out of the Blue

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★½
Edit this entry