• The Velvet Underground

    ★★★

  • Eraserhead

    ★★★★½

  • Jacob's Ladder

    ★★★

  • Pulse

    ★★★★

  • Halloween

    ★★

  • Saw

    ★★★

  • Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

    ★★★★★

  • Scream

    ★★★★

  • Where Is My Friend's House?

    ★★★★★

  • The Lady from Shanghai

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★½

  • Pig

    ★★★★

  • Deep Red

    ★★★

  • Chinatown

    ★★★★½

  • Melancholia

    ★★★★½

  • Before Sunrise

    ★★★★½

  • A Woman Under the Influence

    ★★★★½

  • The Bridges of Madison County

    ★★★★½