Sort by

nrh has logged 289 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Red River

Red River

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Our Sunhi

Our Sunhi

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Shuddh Desi Romance

Shuddh Desi Romance

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
Captain from Castile

Captain from Castile

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Trip to Italy

The Trip to Italy

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
High Anxiety

High Anxiety

1977
×
½
Edit this entry  
25
In a World...

In a World...

2013
×
★★★★
Edit this entry  
24
Is the Man Who Is Tall Happy?

Is the Man Who Is Tall Happy?

2013
×
½
Edit this entry  
23
Kingpin

Kingpin

1996
×
★★★
Edit this entry  
20
Band Baaja Baaraat

Band Baaja Baaraat

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Professor Taranne

Professor Taranne

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Midnight After

The Midnight After

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Solitudes

The Solitudes

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Deewaar

Deewaar

1975
×
★★★½
Edit this entry  
13
Seventh Code

Seventh Code

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
Tip Top

Tip Top

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Deadly Outlaw: Rekka

Deadly Outlaw: Rekka

2002
×
★★★★
Edit this entry  
08
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Awaara

Awaara

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Destiny's Son

Destiny's Son

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Accident

Accident

2009
×
★★★★
Edit this entry  
29
Dainah the Mixed

Dainah the Mixed

1932
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Stormy Waters

Stormy Waters

1941
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Courtship of Eddie's Father

The Courtship of Eddie's Father

1963
×
★★★★
Edit this entry  
22
Parking

Parking

1985
×
★★★
Edit this entry  
22
Model Shop

Model Shop

1969
×
★★★★
Edit this entry  
21
Isn't Anyone Alive?

Isn't Anyone Alive?

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Lili Marleen

Lili Marleen

1981
×
★★★½
Edit this entry  
15
Don't Go Breaking My Heart 2

Don't Go Breaking My Heart 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Armored Car Robbery

Armored Car Robbery

1950
×
★★★★
Edit this entry  
13
Nightfall

Nightfall

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Born to Kill

Born to Kill

1947
×
★★★
Edit this entry  
11
Bodyguard

Bodyguard

1948
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Fate of Lee Khan

The Fate of Lee Khan

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Legend of the Mountain

Legend of the Mountain

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Come Drink with Me

Come Drink with Me

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★
Edit this entry  
08
Trash Talking

Trash Talking

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Super Mario Movie

Super Mario Movie

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Follow Me Quietly

Follow Me Quietly

1949
×
★★★½
Edit this entry  
06
So Dark the Night

So Dark the Night

1946
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Clay Pigeon

The Clay Pigeon

1949
×
★★★
Edit this entry  
04
Mystery in Mexico

Mystery in Mexico

1948
×
★½
Edit this entry  
03
Journey into Fear

Journey into Fear

1943
×
★★★½
Edit this entry  
02
Specter of the Rose

Specter of the Rose

1946
×
★★★½
Edit this entry  
02
Eyes of the Spider

Eyes of the Spider

1998
×
★★★
Edit this entry  
01
The Search

The Search

2009
×
★★★½
Edit this entry  
01
Angel Dust

Angel Dust

1994
×
★★★½
Edit this entry