• Trick Baby

    Trick Baby

    ★★★★

    "Aw, man..."

  • The Seventh Curse

    The Seventh Curse

    ★★★★½

    So many cameos I can now recognize since I first saw this.

    The shot of the evil skeleton's skull bursting out into a xenomorph head (idk how else to describe it) is one of cinema's most indelible images.

  • Kaitô Ruby

    Kaitô Ruby

    ★★★★

    A world somewhere between '50s Hollywood and '80s Japan. Extremely charming! Immediately recognized Kumi Mizuno as the mother in case my kaiju film expertise was in any doubt.

  • Ghoulies

    Ghoulies

    ★★★

    Needed more scenes with the Ghoulies.

  • When Worlds Collide

    When Worlds Collide

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Absolutely loved all the miniatures and matte paintings. There was also a Lot Going On in this that I keep thinking about.

    There’s scene near the beginning where the scientists explain their data to the world’s governments, showing that a star will soon collide with the earth and pleading that action must be taken immediately if humanity is to survive. They basically get laughed out of the room. It felt fitting that I saw this after a screening of THE…

  • The Blob

    The Blob

    ★★★★½

    "𝑰𝒕 𝒅𝒊𝒅𝒏'𝒕 𝒘𝒐𝒓𝒌.... 𝑻𝒉𝒆 𝒅𝒊𝒏𝒆𝒓'𝒔 𝒐𝒏 𝒇𝒊𝒓𝒆...."

    This movie is simply part of my DNA now.

  • Asia-Pol

    Asia-Pol

    ★★★

    Mostly standard '60s spy movie fare, but I watched this for the novelty of seeing Jimmy Wang Yu and Jo Shishido share the screen while punching each other in the face over and over, and the movie delivers.

  • Blow Out

    Blow Out

    ★★★★★

    There's black gloves and a bottle of J&B on screen. It's like a giallo but with landmarks I recognize, like the intersection outside of 30th Street Station that I fucking 𝒉𝒂𝒕𝒆.

  • Carrie

    Carrie

    ★★★★½

    Always caught off guard by how quickly it feels like the prom sequence arrives in the narrative.

  • Reflections of Evil

    Reflections of Evil

    Rage, rage against the dying of E.T.'s finger light.

  • The Godfather

    The Godfather

    ★★★★★

    I don't have anything new to say or a clever pithy comment. I'd only seen this once like 15 years ago, but its images have remained crystal clear in my memory after all that time.

    It was also great to rewatch this now able to recognize Richard Conte, John Marley, and Joe Spinell.

  • Killer's Romance

    Killer's Romance

    ★★★★

    eX-Fest Part X, #7

    Simon Yam is dripped the fuck out in this. Unusual for a heroic bloodshed film in that it mostly holds off on the action for the first 30 min. It spends a lot of that time foregrounding its melancholic and sensual vibes reminiscent of Woo's The Killer (which must've been a significant aesthetic influence). When there's action it's up to the usual HK standard, i.e., incredible. The colors and textures on the beautiful print I saw might have me overrate this, but idc. Plus, it's a stealth Christmas movie.