Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
The Round Up

The Round Up

2010
×
★★★½
Edit this entry  
14
Indignation

Indignation

2016
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1926
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Prime Cut

Prime Cut

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Miss Hokusai

Miss Hokusai

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gimme Danger

Gimme Danger

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
American Pastoral

American Pastoral

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
Two Trains Runnin'

Two Trains Runnin'

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Elle

Elle

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
American Anarchist

American Anarchist

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sieranevada

Sieranevada

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Good Fight: The Abraham Lincoln Brigade in the Spanish Civil War

The Good Fight: The Abraham Lincoln Brigade in the Spanish Civil War

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Revenge of the Mekons

Revenge of the Mekons

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
Land and Freedom

Land and Freedom

1995
×
★★★
Edit this entry  
10
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Edit this entry  
01
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★
Edit this entry  
04
Remember

Remember

2015
×
★★★
Edit this entry  
02
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
19
L'Inhumaine

L'Inhumaine

1924
×
★★★½
Edit this entry  
05
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Viva

Viva

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Girl King

The Girl King

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Stanley Kubrick: A Life in Pictures

Stanley Kubrick: A Life in Pictures

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
26
All Things Must Pass

All Things Must Pass

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
Heart of a Dog

Heart of a Dog

2015
×
★★
Edit this entry  
18
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★½
Edit this entry  
16
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★★
Edit this entry  
10
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★½
Edit this entry  
07
I Accuse!

I Accuse!

1958
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Twelve Chairs

The Twelve Chairs

1962
×
★★★
Edit this entry  
02
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Amy

Amy

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cycling with Molière

Cycling with Molière

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Buena Vista Social Club

Buena Vista Social Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Suffragette

Suffragette

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
Until the End of the World

Until the End of the World

1991
×
★★½
Edit this entry  
14
Kings of the Road

Kings of the Road

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Edit this entry