Nick has logged 26 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Minari

Minari

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lolita

Lolita

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry