Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hustlers

Hustlers

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
WeWork: or The Making and Breaking of a $47 Billion Unicorn

WeWork: or The Making and Breaking of a $47 Billion Unicorn

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Sonic the Hedgehog 2

Sonic the Hedgehog 2

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
OLIVIA RODRIGO: driving home 2 u (a SOUR film)

OLIVIA RODRIGO: driving home 2 u (a SOUR film)

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Three Caballeros

The Three Caballeros

1944
×
Read the review Edit this entry  
20
Moby Doc

Moby Doc

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Brick

Brick

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Patsy & Loretta

Patsy & Loretta

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Sword of Trust

Sword of Trust

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
MacGruber

MacGruber

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Billie

Billie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The United States vs. Billie Holiday

The United States vs. Billie Holiday

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Chasing Trane

Chasing Trane

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
So I Married an Axe Murderer

So I Married an Axe Murderer

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry