Sort by

nthnmartin has logged 261 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Supersonic

Supersonic

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
In a Valley of Violence

In a Valley of Violence

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Whiskey Tango Foxtrot

Whiskey Tango Foxtrot

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Goat

Goat

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sully

Sully

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
I Am Not a Serial Killer

I Am Not a Serial Killer

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Read the review Edit this entry  
19
Kicks

Kicks

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
For the Love of Spock

For the Love of Spock

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Life, Animated

Life, Animated

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pervert Park

Pervert Park

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Southside with You

Southside with You

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Florence Foster Jenkins

Florence Foster Jenkins

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gringo: The Dangerous Life of John McAfee

Gringo: The Dangerous Life of John McAfee

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Other People

Other People

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Witness

The Witness

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ordinary World

Ordinary World

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Indignation

Indignation

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Glory Daze: The Life and Times of Michael Alig

Glory Daze: The Life and Times of Michael Alig

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
De Palma

De Palma

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Anthropoid

Anthropoid

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Free State of Jones

Free State of Jones

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Marathon: The Patriots Day Bombing

Marathon: The Patriots Day Bombing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Grimsby

Grimsby

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Infiltrator

The Infiltrator

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hands of Stone

Hands of Stone

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Bronze

The Bronze

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
I Am the Pretty Thing That Lives in the House

I Am the Pretty Thing That Lives in the House

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
James White

James White

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Winding Stream

The Winding Stream

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Allegiant

Allegiant

2016
×
Read the review Edit this entry  
19
Justin Timberlake + The Tennessee Kids

Justin Timberlake + The Tennessee Kids

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pride and Prejudice and Zombies

Pride and Prejudice and Zombies

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Zero Days

Zero Days

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Warcraft

Warcraft

2016
×
Read the review Edit this entry  
12
Mike and Dave Need Wedding Dates

Mike and Dave Need Wedding Dates

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
True Memoirs of an International Assassin

True Memoirs of an International Assassin

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Morris from America

Morris from America

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Into the Forest

Into the Forest

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Legend of Tarzan

The Legend of Tarzan

2016
×
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry