RSS feed for nicole

nicole has logged 180 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Death Note

Death Note

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
La Ville Louvre

La Ville Louvre

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Les Mistons

Les Mistons

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
Read the review Edit this entry  
10
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Vampires of Poverty

The Vampires of Poverty

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Murder in Mississippi

Murder in Mississippi

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
How Not to Make a Movie

How Not to Make a Movie

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Newton Boys

The Newton Boys

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Discopath

Discopath

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Brothers

Little Brothers

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry