Sort by

Number1Jonah has logged 107 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Triplets of Belleville

The Triplets of Belleville

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Remember Me

Remember Me

2010
×
Edit this entry  
19
Diamantino

Diamantino

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★½
Edit this entry  
02
Macunaima

Macunaima

1969
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Bel Ami

Bel Ami

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Diego Maradona

Diego Maradona

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Little Ashes

Little Ashes

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ali G Indahouse

Ali G Indahouse

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
Read the review Edit this entry  
30
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
An Evening with Tim Heidecker

An Evening with Tim Heidecker

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
8½

1963
×
Read the review Edit this entry  
22
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Bones

Bones

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
French Exit

French Exit

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
01
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
Edit this entry  
14
Madagascar

Madagascar

2005
×
★★★
Edit this entry  
11
The Magician

The Magician

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
Read the review Edit this entry  
31
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
Edit this entry  
24
Divorce Italian Style

Divorce Italian Style

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
Edit this entry  
19
The Black Power Mixtape 1967-1975

The Black Power Mixtape 1967-1975

2011
×
★★★★
Edit this entry  
14
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Stunt Man

The Stunt Man

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Anelka: Misunderstood

Anelka: Misunderstood

2020
×
★★
Edit this entry  
02
Baraka

Baraka

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bones

Bones

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Barkley Marathons: The Race That Eats Its Young

The Barkley Marathons: The Race That Eats Its Young

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
Primer

Primer

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry