Sort by

Number1Jonah has logged 145 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★
Edit this entry  
29
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Pumping Iron

Pumping Iron

1977
×
Read the review Edit this entry  
25
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
Edit this entry  
12
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Punishment Park

Punishment Park

1971
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Shout

The Shout

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Menu

The Menu

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Minamata Revolt: A People's Quest for Life

Minamata Revolt: A People's Quest for Life

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Making of The Fellowship of the Ring

The Making of The Fellowship of the Ring

2002
×
Edit this entry  
13
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Manila in the Claws of Light

Manila in the Claws of Light

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Noroi: The Curse

Noroi: The Curse

2005
×
★★½
Edit this entry  
27
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
Edit this entry  
22
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Keep

The Keep

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Audition

Audition

1999
×
Read the review Edit this entry  
15
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
Read the review Edit this entry  
13
A Confucian Confusion

A Confucian Confusion

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Akira

Akira

1988
×
Edit this entry  
09
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★
Edit this entry  
06
Belly

Belly

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
No Fear, No Die

No Fear, No Die

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Pearl

Pearl

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Und freitags in die

Und freitags in die "Grüne Hölle"

1990
×
Read the review Edit this entry  
27
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
Read the review Edit this entry  
09
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry