Sort by

Rhona has logged 54 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Jewel of the Nile

The Jewel of the Nile

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Romancing the Stone

Romancing the Stone

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Mirror Crack'd

The Mirror Crack'd

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spy

Spy

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Last of Sheila

The Last of Sheila

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Appointment with Death

Appointment with Death

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Bloodshot

Bloodshot

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Why Don't You Just Die!

Why Don't You Just Die!

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gone in 60 Seconds

Gone in 60 Seconds

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Arsenal Stadium Mystery

The Arsenal Stadium Mystery

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
EuroTrip

EuroTrip

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Cannonball Run

The Cannonball Run

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Willoughbys

The Willoughbys

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Whole Nine Yards

The Whole Nine Yards

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
La Femme Nikita

La Femme Nikita

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Troll Hunter

Troll Hunter

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Big Bad Wolves

Big Bad Wolves

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Daybreakers

Daybreakers

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Man from Nowhere

The Man from Nowhere

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Call Northside 777

Call Northside 777

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Easy Money

Easy Money

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Trolls World Tour

Trolls World Tour

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Smokey and the Bandit II

Smokey and the Bandit II

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Number 37

Number 37

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry