RSS feed for Nuno

Nuno has logged 159 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Don't Open Till Christmas

Don't Open Till Christmas

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Forbidden Photos of a Lady Above Suspicion

The Forbidden Photos of a Lady Above Suspicion

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bandidos

Bandidos

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Weekend Murders

The Weekend Murders

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
All the Colors of the Dark

All the Colors of the Dark

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Case of the Scorpion's Tail

The Case of the Scorpion's Tail

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Boot Hill

Boot Hill

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Nail Gun Massacre

Nail Gun Massacre

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Navajo Joe

Navajo Joe

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Emergency Squad

Emergency Squad

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Man Called Blade

A Man Called Blade

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Big Racket

The Big Racket

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Hyena in the Bank Vault

A Hyena in the Bank Vault

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Footprints

Footprints

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shoot First… Ask Questions Later

Shoot First… Ask Questions Later

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Who Killed the Prosecutor and Why?

Who Killed the Prosecutor and Why?

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Watch Me When I Kill

Watch Me When I Kill

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Oasis of Fear

Oasis of Fear

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Designated Victim

The Designated Victim

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Five Man Army

The Five Man Army

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Who Saw Her Die?

Who Saw Her Die?

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Night of the Devils

Night of the Devils

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Phantom of Death

Phantom of Death

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Fifth Cord

The Fifth Cord

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Big Gundown

The Big Gundown

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Strange Vice of Mrs Wardh

The Strange Vice of Mrs Wardh

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lisa and the Devil

Lisa and the Devil

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tourist Trap

Tourist Trap

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Stendhal Syndrome

The Stendhal Syndrome

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Girl Who Knew Too Much

The Girl Who Knew Too Much

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Five Dolls for an August Moon

Five Dolls for an August Moon

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Night of the Bloody Apes

Night of the Bloody Apes

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Living Dead at Manchester Morgue

The Living Dead at Manchester Morgue

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fight for Your Life

Fight for Your Life

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Super Bitch

Super Bitch

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Washing Machine

The Washing Machine

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Day of Anger

Day of Anger

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Battle of the Godfathers

Battle of the Godfathers

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Colt 38 Special Squad

Colt 38 Special Squad

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Bay of Blood

A Bay of Blood

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Macabre

Macabre

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Blade in the Dark

A Blade in the Dark

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hatchet for the Honeymoon

Hatchet for the Honeymoon

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
My Name Is Nobody

My Name Is Nobody

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry