RSS feed for Nuno

Nuno has logged 73 entries for crime films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★½
Edit this entry  
02
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★½
Edit this entry  
26
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
Drug War

Drug War

2012
×
★★★★
Edit this entry  
16
London Has Fallen

London Has Fallen

2016
×
★★½
Edit this entry  
11
Suburra

Suburra

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Super Ninja

The Super Ninja

1984
×
★★★★
Edit this entry  
06
Provincia violenta

Provincia violenta

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★½
Edit this entry  
08
Malevolence

Malevolence

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Deliver Us from Evil

Deliver Us from Evil

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Convoy Busters

Convoy Busters

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Streetfighter's Last Revenge

The Streetfighter's Last Revenge

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Death Occurred Last Night

Death Occurred Last Night

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blastfighter

Blastfighter

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Seven Blood-Stained Orchids

Seven Blood-Stained Orchids

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
3 Days to Kill

3 Days to Kill

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Mechanic

The Mechanic

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Savage Streets

Savage Streets

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Taken 2

Taken 2

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Day of the Cobra

Day of the Cobra

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
I Spit on Your Grave 2

I Spit on Your Grave 2

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Counselor

The Counselor

2013
×
Read the review Edit this entry  
28
Machete Kills

Machete Kills

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Date for a Murder

Date for a Murder

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mad Foxes

Mad Foxes

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cut-Throats Nine

Cut-Throats Nine

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rabid Dogs

Rabid Dogs

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kidnap Syndicate

Kidnap Syndicate

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Naked Violence

Naked Violence

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Syndicate Sadists

Syndicate Sadists

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Mad Bomber

The Mad Bomber

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Seven Dead in the Cat's Eye

Seven Dead in the Cat's Eye

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rome, the other face of violence

Rome, the other face of violence

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Reencarnação do Sexo

A Reencarnação do Sexo

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Violent Professionals

The Violent Professionals

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nick the Sting

Nick the Sting

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Special Cop in Action

A Special Cop in Action

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Killer's Moon

Killer's Moon

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Minute To Pray, A Second To Die

A Minute To Pray, A Second To Die

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Hyena in the Bank Vault

A Hyena in the Bank Vault

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Oasis of Fear

Oasis of Fear

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Blade of the Ripper

Blade of the Ripper

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Stendhal Syndrome

The Stendhal Syndrome

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fight for Your Life

Fight for Your Life

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Washing Machine

The Washing Machine

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Cynic, the Rat & the Fist

The Cynic, the Rat & the Fist

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Violent Naples

Violent Naples

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry