RSS feed for Nuno

Nuno has logged 126 entries for dramatic films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Bad Samaritan

Bad Samaritan

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
Hostiles

Hostiles

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Last Circus

The Last Circus

2010
×
★★★½
Edit this entry  
09
mother!

mother!

2017
×
★★½
Edit this entry  
07
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Platoon Leader

Platoon Leader

1988
×
★★½
Edit this entry  
30
Get Carter

Get Carter

2000
×
★★½
Edit this entry  
29
The Messenger: The Story of Joan of Arc

The Messenger: The Story of Joan of Arc

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Commuter

The Commuter

2018
×
★★½
Edit this entry  
19
Threads

Threads

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★½
Edit this entry  
14
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Shadows in an Empty Room

Shadows in an Empty Room

1976
×
★★★★
Edit this entry  
06
Jungle

Jungle

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
Braven

Braven

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
American Made

American Made

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Death Wish

Death Wish

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Veronica

Veronica

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Allied

Allied

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★½
Edit this entry  
01
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Don't Wait, Django… Shoot!

Don't Wait, Django… Shoot!

1967
×
★★★
Edit this entry  
13
No Way Out

No Way Out

1987
×
★★★
Edit this entry  
21
Silence

Silence

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
Arrival

Arrival

2016
×
★★
Edit this entry  
17
White Dog

White Dog

1982
×
★★★
Edit this entry  
02
The Disappointments Room

The Disappointments Room

2016
×
★★
Edit this entry  
25
Gold

Gold

2016
×
★★½
Edit this entry  
12
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Drug War

Drug War

2012
×
★★★★
Edit this entry  
16
It

It

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Blood Father

Blood Father

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★
Edit this entry  
03
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Hound of the Baskervilles

The Hound of the Baskervilles

1959
×
★★★
Edit this entry  
11
Suburra

Suburra

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Season For Assassins

Season For Assassins

1975
×
★★★½
Edit this entry  
06
Provincia violenta

Provincia violenta

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Elysium

Elysium

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Amuck!

Amuck!

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
Fury

Fury

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry