Sort by

Nuno has logged 400 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Transcendence

Transcendence

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Bill Burr: I'm Sorry You Feel That Way

Bill Burr: I'm Sorry You Feel That Way

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bill Maher: Live from D.C.

Bill Maher: Live from D.C.

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Abominable Christmas

Abominable Christmas

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Going My Way

Going My Way

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Transformers: Age of Extinction

Transformers: Age of Extinction

2014
×
Read the review Edit this entry  
18
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wild Wild West

Wild Wild West

1999
×
Read the review Edit this entry  
15
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Escape Plan

Escape Plan

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Altman

Altman

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Small One

The Small One

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pluto's Christmas Tree

Pluto's Christmas Tree

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Santa's Workshop

Santa's Workshop

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mixed Nuts

Mixed Nuts

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Penguins of Madagascar

Penguins of Madagascar

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hollow Man

Hollow Man

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lone Ranger

The Lone Ranger

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
3 Days to Kill

3 Days to Kill

2014
×
Read the review Edit this entry  
01
2 Guns

2 Guns

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
August: Osage County

August: Osage County

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wise Quacks

Wise Quacks

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lone Survivor

Lone Survivor

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Back to School

Back to School

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hearts in Atlantis

Hearts in Atlantis

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry