Sort by

Nuno has logged 33 entries for films during October 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Night of the Demon

Night of the Demon

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Conspiracy

The Conspiracy

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Monster House

Monster House

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Alien³

Alien³

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cat's Eye

Cat's Eye

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Children of the Damned

Children of the Damned

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Village of the Damned

Village of the Damned

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dog Soldiers

Dog Soldiers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Out of Print

Out of Print

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Puppet Master

Puppet Master

1989
×
Read the review Edit this entry  
19
Frailty

Frailty

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day

Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Mist

The Mist

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Macabre

Macabre

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
X the Unknown

X the Unknown

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Popcorn

Popcorn

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
13 Eerie

13 Eerie

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Wolf Creek

Wolf Creek

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rogue

Rogue

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Now You See Him: 'The Invisible Man' Revealed!

Now You See Him: 'The Invisible Man' Revealed!

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Kill List

Kill List

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry