Nuno has logged 509 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Under the Volcano

Under the Volcano

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
One Way Passage

One Way Passage

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Against All Odds

Against All Odds

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Agnes of God

Agnes of God

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tango & Cash

Tango & Cash

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Alien Nation

Alien Nation

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gymkata

Gymkata

1985
×
Read the review Edit this entry  
26
The Dead

The Dead

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Bells of St. Mary's

The Bells of St. Mary's

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Visit to Santa

A Visit to Santa

1963
×
Read the review Edit this entry  
23
Jo Jo Dancer, Your Life Is Calling

Jo Jo Dancer, Your Life Is Calling

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
My Life as a Dog

My Life as a Dog

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bad Santa 2

Bad Santa 2

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
I Love Lucy Christmas Show

I Love Lucy Christmas Show

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Christmas at Pee Wee's Playhouse

Christmas at Pee Wee's Playhouse

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Commando

Commando

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Over the Top

Over the Top

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
S Is for Stanley

S Is for Stanley

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star in the Night

Star in the Night

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Ref

The Ref

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Year of Living Dangerously

The Year of Living Dangerously

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Breaking Point

The Breaking Point

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Tron

Tron

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Prowler

The Prowler

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Running Scared

Running Scared

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Stratton Story

The Stratton Story

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Coal Miner's Daughter

Coal Miner's Daughter

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Golden Child

The Golden Child

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Revenge

Revenge

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Justice League

Justice League

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Daylight

Daylight

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Hackers

Hackers

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry