Sort by

Nuno has logged 554 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Something to Talk About

Something to Talk About

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Once Were Brothers: Robbie Robertson and The Band

Once Were Brothers: Robbie Robertson and The Band

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nostalgia for the “Troubled Youth”

Nostalgia for the “Troubled Youth”

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Howie Mandel: But, Enough About Me

Howie Mandel: But, Enough About Me

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Analyze That

Analyze That

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Royal Night Out

A Royal Night Out

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Silent Night

Silent Night

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jack Frost

Jack Frost

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Salt

Salt

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Host

Host

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Holiday Pageant at Home

A Holiday Pageant at Home

1901
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jim Jefferies: Intolerant

Jim Jefferies: Intolerant

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
Read the review Edit this entry  
16
Gimme Danger

Gimme Danger

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tin Cup

Tin Cup

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
This Woman Is Dangerous

This Woman Is Dangerous

1952
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Game Changers

Game Changers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jack Frost

Jack Frost

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jingle Jangle: A Christmas Journey

Jingle Jangle: A Christmas Journey

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
One True Thing

One True Thing

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Battle for the Planet of the Apes

Battle for the Planet of the Apes

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Conquest of the Planet of the Apes

Conquest of the Planet of the Apes

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Man Who Saved Christmas

The Man Who Saved Christmas

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Escape from the Planet of the Apes

Escape from the Planet of the Apes

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
There's a Girl in My Soup

There's a Girl in My Soup

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
It Happened on Fifth Avenue

It Happened on Fifth Avenue

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Stingiest Man in Town

The Stingiest Man in Town

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Edison Kinetoscopic Record of a Sneeze

Edison Kinetoscopic Record of a Sneeze

1894
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Christmas Clause

The Christmas Clause

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Cactus Flower

Cactus Flower

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Different Kind of Christmas

A Different Kind of Christmas

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Freaks

Freaks

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!

Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!

1989
×
Read the review Edit this entry  
30
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★
Read the review Edit this entry