Sort by

Nuno has logged 60 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Unholy

The Unholy

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Vamp

Vamp

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
May

May

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Vampires vs. the Bronx

Vampires vs. the Bronx

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tourist Trap

Tourist Trap

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Sentinel

The Sentinel

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Howling

The Howling

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Return to Glennascaul: A Story That Is Told in Dublin

Return to Glennascaul: A Story That Is Told in Dublin

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Madhouse

Madhouse

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Castle Freak

Castle Freak

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Machete Maidens Unleashed!

Machete Maidens Unleashed!

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Orphan

Orphan

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Inside the Labyrinth

Inside the Labyrinth

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Two Mrs. Carrolls

The Two Mrs. Carrolls

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sleepaway Camp III: Teenage Wasteland

Sleepaway Camp III: Teenage Wasteland

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Crazies

The Crazies

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Reptile

The Reptile

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Basket Case

Basket Case

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Beast from 20,000 Fathoms

The Beast from 20,000 Fathoms

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hell Night

Hell Night

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hound of the Baskervilles

The Hound of the Baskervilles

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tremors: Shrieker Island

Tremors: Shrieker Island

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Buried Alive

Buried Alive

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tombs of the Blind Dead

Tombs of the Blind Dead

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jour de fête

Jour de fête

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Grave of the Vampire

Grave of the Vampire

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Full Moon High

Full Moon High

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Brainscan

Brainscan

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Killer Shrews

The Killer Shrews

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
You Should Have Left

You Should Have Left

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Death Warmed Up

Death Warmed Up

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Making Mr. Right

Making Mr. Right

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Ghoul

The Ghoul

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Postcards from the Edge

Postcards from the Edge

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Random Acts of Violence

Random Acts of Violence

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Thirteenth Chair

The Thirteenth Chair

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tremors: A Cold Day in Hell

Tremors: A Cold Day in Hell

2018
×
★★
Read the review Edit this entry