Sort by

Nuno has logged 52 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Werewolves Within

Werewolves Within

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Uninvited

The Uninvited

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The World, the Flesh and the Devil

The World, the Flesh and the Devil

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ava

Ava

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Stepfather 2

Stepfather 2

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Stepfather

The Stepfather

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Exorcism of Emily Rose

The Exorcism of Emily Rose

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sorry, Wrong Number

Sorry, Wrong Number

1948
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
I Am Legend

I Am Legend

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ghost Ship

Ghost Ship

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jack's Back

Jack's Back

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Skull

The Skull

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Brides of Dracula

The Brides of Dracula

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Edge of the Axe

Edge of the Axe

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
His House

His House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
I See You

I See You

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Evil of Dracula

Evil of Dracula

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Murders in the Rue Morgue

Murders in the Rue Morgue

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Phase IV

Phase IV

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
All or Nothing: Toronto Maple Leafs

All or Nothing: Toronto Maple Leafs

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Old

Old

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Ghost Ship

The Ghost Ship

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dream Lover

Dream Lover

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Warlock: The Armageddon

Warlock: The Armageddon

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Curse of the Crimson Altar

Curse of the Crimson Altar

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Saturday the 14th

Saturday the 14th

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Munster, Go Home!

Munster, Go Home!

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Thinner

Thinner

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Remote Control

Remote Control

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
American Psycho II: All American Girl

American Psycho II: All American Girl

2002
×
Read the review Edit this entry  
03
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Monster by Moonlight! The Immortal Saga of 'The Wolf Man'

Monster by Moonlight! The Immortal Saga of 'The Wolf Man'

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Werewolf of London

Werewolf of London

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry