Sort by

Nicolas has logged 287 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Possessor

Possessor

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
300

300

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Taxi

Taxi

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fault Line

Fault Line

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
My Childhood

My Childhood

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spree

Spree

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
I'm No Longer Here

I'm No Longer Here

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Mole Agent

The Mole Agent

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Canvas

Canvas

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Host

Host

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Prom

The Prom

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Tears of Steel

Tears of Steel

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Make Us Dream

Make Us Dream

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Kite

The Kite

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Last One

The Last One

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Life Ahead

The Life Ahead

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nimic

Nimic

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Blended

Blended

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Time

Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Second Mother

The Second Mother

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Grand Day Out

A Grand Day Out

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Negative Space

Negative Space

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
His House

His House

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
M

M

1931
×
★★★★
Edit this entry  
11
Hide Your Smiling Faces

Hide Your Smiling Faces

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Midnight at the Magnolia

Midnight at the Magnolia

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
The Secret: Dare to Dream

The Secret: Dare to Dream

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
The Wedding Plan

The Wedding Plan

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Summerland

Summerland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry