• My Octopus Teacher

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • The Personal History of David Copperfield

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Climb

    ★★★½

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★½

  • Chernobyl

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★★½

  • The Lego Movie 2: The Second Part

    ★★★½

  • Tiananmen: The People Versus the Party

    ★★★★½

  • Brexit: The Uncivil War

    ★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • The Blue Door

    ★★★★½

  • Coureur

    ★★★½

  • After the Screaming Stops

    ★★★★½

  • They Shall Not Grow Old

    ★★★★

  • Everybody in The Place: An Incomplete History of Britain 1984-1992

    ★★★★½

  • Ant-Man and the Wasp

    ★★★½

  • Ruben Brandt, Collector

    ★★★★

  • Incredibles 2

    ★★★½

  • Mirai

    ★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★★½

  • Solo: A Star Wars Story

    ★★★★½

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★

  • A Doll Distorted

    ★★½

  • Pacific Rim: Uprising

    ★★½

  • Being Frank: The Chris Sievey Story

    ★★★★½

  • Nae Pasaran

    ★★★★

  • Black Panther

    ★★★★

  • Early Man

    ★★★

  • Doctor Who: Twice Upon a Time

    ★★★

  • Time Trial

    ★★★

  • Paddington 2

    ★★★★

  • New Town Utopia

    ★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★½

  • Arcadia

    ★★½

  • XTC: This Is Pop

    ★★★★

  • The Death of Stalin

    ★★★★★

  • Blood Shed

    ★★★★

  • Detroit

    ★★★

  • Mary and the Witch's Flower

    ★★★★

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★

  • Backpedal

    ★★

  • Let the Sunshine In

    ★★★½

  • Wonder Woman

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★½

  • The Disaster Artist

    ★★★★

  • Baby Driver

    ★★★★

  • The Lego Batman Movie

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 2

    ★★★

  • T2 Trainspotting

    ★★★★½

  • Icarus

    ★★★★

  • Viva Amiga

    ★★★½

  • God's Kingdom

    ★★½

  • Hidden Figures

    ★★★★½

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★

  • The Undiscovered Peter Cook

    ★★★★

  • Alan Bennett's Diaries

    ★★★★

  • Doctor Strange

    ★★★★

  • HyperNormalisation

    ★★★½

  • Louis Theroux: Savile

  • My Entire High School Sinking Into the Sea

    ★★★

  • A Monster Calls

    ★★★★

  • Shin Godzilla

    ★★★★

  • Ghostbusters

    ★★★★

  • Star Trek Beyond

    ★★★★

  • Your Name.

    ★★★★½

  • Independence Day: Resurgence

    ★★★

  • Ben Building: Mussolini, Monuments and Modernism

  • The Red Turtle

    ★★★