Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
24 Hour Party People

24 Hour Party People

2002
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Coureur

Coureur

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Mona Lisa

Mona Lisa

1986
×
★★★★
Edit this entry  
21
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★
Edit this entry  
16
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Edit this entry  
10
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Cat City

Cat City

1986
×
★★★
Edit this entry  
03
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Speedy

Speedy

1928
×
★★★★
Edit this entry  
22
My Entire High School Sinking Into the Sea

My Entire High School Sinking Into the Sea

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
12
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Two Rode Together

Two Rode Together

1961
×
★★★½
Edit this entry  
08
Split Second

Split Second

1992
×
★★★
Edit this entry  
02
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★½
Edit this entry  
25
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Ruben Brandt, Collector

Ruben Brandt, Collector

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Tomorrow I'll Wake Up and Scald Myself with Tea

Tomorrow I'll Wake Up and Scald Myself with Tea

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Pacific Rim: Uprising

Pacific Rim: Uprising

2018
×
★★½
Edit this entry  
31
Planet of Storms

Planet of Storms

1962
×
★★★
Edit this entry  
29
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
27
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Suffragette

Suffragette

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
Time Trial

Time Trial

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Stormy Weather

Stormy Weather

1943
×
★★★★
Edit this entry  
30
Who Wants to Kill Jessie?

Who Wants to Kill Jessie?

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
30
A Report on the Party and the Guests

A Report on the Party and the Guests

1966
×
★★★
Edit this entry  
02
Being Frank: The Chris Sievey Story

Being Frank: The Chris Sievey Story

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Fabulous Baron Munchausen

The Fabulous Baron Munchausen

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Mirai

Mirai

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Tiananmen: The People Versus the Party

Tiananmen: The People Versus the Party

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Rise and Rise of Michael Rimmer

The Rise and Rise of Michael Rimmer

1970
×
★★★½
Edit this entry  
07
Underground

Underground

1928
×
★★★½
Edit this entry  
05
Swing Kids

Swing Kids

1993
×
★★★
Edit this entry