Sort by

Nvignolio has logged 56 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★
Edit this entry  
30
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★
Edit this entry  
28
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★½
Edit this entry  
27
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★½
Edit this entry  
27
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★★
Edit this entry  
26
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Capote

Capote

2005
×
★★★½
Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★½
Edit this entry  
23
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★½
Edit this entry  
22
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★½
Edit this entry  
21
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Edit this entry  
20
Aloha

Aloha

2015
×
★★
Edit this entry  
19
The Neighbors' Window

The Neighbors' Window

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Rainmaker

The Rainmaker

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Onward

Onward

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Come to Daddy

Come to Daddy

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Marty

Marty

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Trader

The Trader

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Sita Sings the Blues

Sita Sings the Blues

2008
×
★★
Edit this entry  
08
Slice

Slice

2018
×
★★
Edit this entry  
08
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Violent Cop

Violent Cop

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Edit this entry