lily has logged 97 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
Black Mirror: Be Right Back

Black Mirror: Be Right Back

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Dolls with Attitude

The Dolls with Attitude

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Edit this entry  
06
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bandits

Bandits

2001
×
★★★★
Edit this entry  
04
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★½
Edit this entry  
17
Run

Run

2020
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Others

The Others

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Your Name Engraved Herein

Your Name Engraved Herein

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★
Edit this entry  
28
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
Edit this entry  
13
The Purge

The Purge

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★½
Read the review Edit this entry