• The Lincoln Lawyer

    The Lincoln Lawyer

    ★★★

    Bosch season 7 when

  • Andrei Rublev

    Andrei Rublev

    ★★★★★

    (183 min cut)

    First time watching both existing cuts in close succession. My preference is the 205' in all respects except for one unfortunate and utterly critical difference: the treatment of The Bell's climax is better handled in this cut. The subtle repositioning of a couple of shots makes this moment - the one moment that matters more than any other - far more of a personal epiphany for Rublev himself. It's brilliant editing and it's tragic arriving in a…

  • Love on the Run

    Love on the Run

    ★★★★½

    Roads not taken; junctions which are still close enough in memory to veil the full outcome of a decision, but far enough to assure it would’ve taken you in a much different direction.

    Films about being in your early 30s should probably be a controlled substance.

  • Andrei Rublev

    Andrei Rublev

    ★★★★★

    "The Bell" is basically the reason I still try to make films today. To this day, I've never encountered another work of art in any medium that penetrates the anguish and the ecstasy of *making* like this. (205 min cut)

  • La Cartographe

    La Cartographe

    If you live in Canada you can now watch this on CBC Gem: bit.ly/3ltHZYH :)

  • La Promesse

    La Promesse

    ★★★★½

    I was thinking recently about the notion that the great classical humanist directors - Ford, Mizoguchi, Renoir, etc - are all masters of space. More precisely, they are masters of situating the human figure within a given space in a manner that reveals the most unspeakable intimations of the human soul. This relation of mise-en-scene to humanity is the very stuff of poetry, or what Jacques Maritain described as the "intercommunion between the inner being of things and the inner…

  • The Heiress

    The Heiress

    ★★★★½

    Perfect use of James Franco

  • s01e03

    s01e03

    I recently had the pleasure of interviewing Kurt about s01e03 on the VIFF Blog. Check it out here: blog.viff.org/2020/06/25/passing-summer-kurt-walker-on-s01e03/

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★½

    This is what it feels like when someone cashes in a decade's worth of learning the wrong lessons from There Will Be Blood. This sort of panting, show-your-work austere maximalism is as much a bane of contemporary American cinema as anything Bob Iger did in the last decade.

    Can't wait to see what the progeny of Eggers, Aster, and Corbett are going to lavish upon us in 2033 or so.

  • Cabin in the Sky

    Cabin in the Sky

    ★★★½

    While I suspect that the rampant depictions of vice (and propensity towards it) is one of the unfortunate but inevitable concessions of a racist system fumbling its way towards tolerance, it has an extraordinary effect that is likely impossible to find in the rest of the Freed unit’s output. Cabin in the Sky is one of the most robust and immediate explications of moral theology I’ve just about ever seen in an American picture. Free of the obligation to hew…

  • America America

    America America

    ★★★★½

    Kind of a slog and then an hour in it transforms into one of the most astonishing American films I've ever seen??? Just... ok!

    Two scenes in this made my hair stand on end; one involves a bourgeois Constantinople patriarch writing out the life of his daughter and her fiance (our protagonist) for an eternity in his living room. The other involves a rich American woman receiving the polite kiss of a young man. Her face in that moment defies description.

    This film is truly one of those surprises that can only come from an era between eras.

  • The Good, the Bad and the Ugly

    The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★

    Life in the gig economy...