Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Volver

Volver

2006
×
★★★½
Edit this entry  
08
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★★
Edit this entry  
05
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
Edit this entry  
30
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Edit this entry  
25
Live Flesh

Live Flesh

1997
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Flower of My Secret

The Flower of My Secret

1995
×
★★★
Edit this entry  
22
Kika

Kika

1993
×
★★
Edit this entry  
17
High Heels

High Heels

1991
×
★★★½
Edit this entry  
15
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★
Edit this entry  
11
Law of Desire

Law of Desire

1987
×
★★★½
Edit this entry  
09
What Have I Done to Deserve This?

What Have I Done to Deserve This?

1984
×
★★★
Edit this entry  
08
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
Dark Habits

Dark Habits

1983
×
★★½
Edit this entry  
14
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
M

M

1931
×
★★★½
Edit this entry  
17
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★
Edit this entry  
30
Charulata

Charulata

1964
×
★★★
Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
The Coward

The Coward

1965
×
★★★½
Edit this entry  
13
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
07
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Edit this entry  
07
Divinely Evil

Divinely Evil

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Dune

Dune

2021
×
★★½
Edit this entry  
03
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
★★★
Edit this entry  
03
Orgy of the Dead

Orgy of the Dead

1965
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Dune

Dune

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Helter Skelter

Helter Skelter

2012
×
★★★★
Edit this entry  
01
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★½
Edit this entry  
30
Fermière à Montfaucon

Fermière à Montfaucon

1967
×
★★
Edit this entry  
30
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★★
Edit this entry  
28
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★★
Edit this entry  
27
Suzanne's Career

Suzanne's Career

1963
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
★★★½
Edit this entry  
15
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★
Edit this entry  
29
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★½
Edit this entry  
28
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★½
Edit this entry  
25
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Edit this entry  
23
Pink Narcissus

Pink Narcissus

1971
×
★★★
Edit this entry  
22
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★½
Edit this entry  
21
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★
Edit this entry  
21
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★
Edit this entry  
18
Love at Sea

Love at Sea

1964
×
★★★½
Edit this entry  
15
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
House

House

1977
×
★★★★
Edit this entry  
14
A Zed & Two Noughts

A Zed & Two Noughts

1985
×
★★★★
Edit this entry  
10
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★½
Edit this entry