Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
Read the review Edit this entry  
07
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
On the Count of Three

On the Count of Three

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
Edit this entry  
09
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
Read the review Edit this entry  
29
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fresh

Fresh

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
Edit this entry  
15
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★★½
Edit this entry  
18
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Flee

Flee

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★
Edit this entry  
27
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
23
King Richard

King Richard

2021
×
Edit this entry  
20
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Edit this entry  
14
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★½
Edit this entry