Sort by

nyloraced ✨ has logged 201 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Edit this entry  
25
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
Read prior review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
25
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
Edit this entry  
21
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★½
Edit this entry  
05
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★
Edit this entry  
31
Superbad

Superbad

2007
×
★½
Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★½
Edit this entry  
30
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Edit this entry  
20
Judy

Judy

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Edit this entry  
10
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Edit this entry  
05
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★½
Edit this entry  
27
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Coraline

Coraline

2009
×
★★½
Edit this entry  
23
He Never Died

He Never Died

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry