Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Cave of Forgotten Dreams

Cave of Forgotten Dreams

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Rescue

The Rescue

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mass

Mass

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Spiderhead

Spiderhead

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Aloners

Aloners

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Recorder Exam

The Recorder Exam

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Maborosi

Maborosi

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Election

Election

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mile 22

Mile 22

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Prey

Prey

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Closer

Closer

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Italian Studies

Italian Studies

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Nest

Nest

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Seven Up!

Seven Up!

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fourteen

Fourteen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Adieu Bohème

Adieu Bohème

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Chocolat

Chocolat

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Avatar

Avatar

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
World War Z

World War Z

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Girl in the Picture

Girl in the Picture

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Next Three Days

The Next Three Days

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Predator

Predator

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Knife in the Water

Knife in the Water

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
New Order

New Order

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry