Rucavanné has logged 179 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
30
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★
Edit this entry  
17
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★½
Edit this entry  
16
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Dust Storm

The Dust Storm

2016
×
Edit this entry  
13
Sunset Song

Sunset Song

2015
×
★★½
Edit this entry  
12
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★
Edit this entry  
10
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Born to Be Blue

Born to Be Blue

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sully

Sully

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
Akira

Akira

1988
×
★★★
Edit this entry  
04
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Southside with You

Southside with You

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
Snowden

Snowden

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Animal Farm

Animal Farm

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★½
Edit this entry  
24
The Last American Virgin

The Last American Virgin

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★½
Edit this entry  
13
Little Men

Little Men

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★½
Edit this entry  
05
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Road

The Road

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Before the Flood

Before the Flood

2016
×
★★★★
Edit this entry  
31
Looking for Richard

Looking for Richard

1996
×
★★★
Edit this entry  
30
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
13th

13th

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Café Society

Café Society

2016
×
★★
Edit this entry  
27
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Edit this entry  
25
Neighbors 2: Sorority Rising

Neighbors 2: Sorority Rising

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
In a Valley of Violence

In a Valley of Violence

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Juno

Juno

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blood Father

Blood Father

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Nerve

Nerve

2016
×
★½
Read the review Edit this entry