• The Eddy

    ★★★½

  • The Hunt

    ★★

  • Spenser Confidential

    ★★½

  • The Banker

    ★★★

  • The Way Back

    ★★★½

  • The Invisible Man

    ★½

  • Lost Girls

    ★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★½

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Bruno Aleixo's Film

    ★★★

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★★

  • The King

    ★★★

  • Joker

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Ad Astra

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

  • The Farewell

    ★★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Creed II

    ★★½

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★

  • Green Book

    ★★★½

  • The Favourite

    ★★★½

  • First Man

    ★★★★★

  • Roma

    ★★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★★½

  • Avengers: Infinity War

  • Ricky Gervais: Humanity

    ★★★★

  • Black Panther

  • Loveling

    ★★★★

  • Devilman Crybaby

    ★½

  • The Post

    ★★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • Bodied

  • Lady Bird

    ★★★★½

  • Dunkirk

    ★★★★★

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★

  • In a Heartbeat

  • Good Time

    ★★★★

  • Cars 3

  • Louis C.K.: 2017

    ★★

  • Hot Summer Nights

    ★★½

  • Baby Driver

    ★★★★

  • Silence

    ★★★★½

  • Moonlight

    ★★★★½

  • Arrival

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • Captain America: Civil War

  • The Revenant

    ★★★★½

  • The Hateful Eight

    ★★★★★

  • Creed

    ★★★

  • Hotel Transylvania 2

  • Spotlight

    ★★★★½

  • Sicario

    ★★★★½

  • Captain Falcon

  • O Efeito Isaías

  • Selma

    ★★★★

  • Interstellar

    ★★★★★

  • Big Hero 6

  • John Wick

    ★★★½

  • Inherent Vice

    ★★★★½

  • Gone Girl

    ★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★★

  • Ruas Rivais